Dużo większy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Dużo większy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o starcie emisji roboczych danych nawigacyjnych wykorzystując nowe 2 satelity systemu Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Rozszerza to wypełnienie nieba przez układ nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 i 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po zrealizowaniu wielotygodniowych, trudnych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z założeniami. Szczególnie, z wykorzystaniem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA na obszarze Belgii, wykonywano testy częstotliwości fal radiowych nadawanych z owych satelitów, by sprawdzić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono oprócz tego wydajność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były kontrolowane z Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz we Fucino we Włoszech. W pierwszej bazie badano nadawanie poleceń jak również monitorowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy zakończyły się sukcesem na parę dni szybciej aniżeli zakładał plan. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły wysyłanie pełnych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi aktualnie także badania dwóch następnych orbiterów systemu nawigacji (o numerze 11 a także 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Za to orbitery o numerach 13 a także 14 odbyły w ostatnim czasie analizy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na terenie Holandii a później zostały umieszczone w magazynie czekając na start.

Tymczasem na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja dwunastu następnych orbiterów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 orbitery. Obecnie emitowane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – używa je przemysł satelitarny do zrobienia towarów a także usług, jakie w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.

Comments are closed.