Fintechy przodują w sieci. Ale trzeba na nie uważać.

Fintechy przodują w sieci. Ale trzeba na nie uważać.

Wyniki przeprowadzonych badań zostały omawiane”przedstawione podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzięło w tym wydarzeniu udział wiele przedsiębiorstw działających w sektorze finansów wykorzystując innowacyjne technologie. O fakcie, z jakiego powodu lokalnym fintechom daleko do miana rekinów biznesu, prowadzono dyskusję w czasie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

Jak prezentuje się standardowy statystyczny fintech? Będzie to drobna firma, przyjmująca najczęściej z mężczyzn. Zazwyczaj pracuje w sektorze płatności oraz ma niskie biorąc pod uwagę możliwości tego sektora przychody (do 5 mln zł). Wiele firm będzie skupiać się na krajowym rynku. Tylko 15 proc. funkcjonuje w Ameryce Południowej a także w Azji. Z jakiego źródła biorą pieniądze na rozbudowę? Nieco ponad połowa przedsiębiorstw bazuje na środkach własnych, ok. 1/4 pobiera finansowanie z funduszy VC, reszta wspiera się prywatnymi inwestorami. – Będziemy mieli jeszcze sporo do wykonania – określił wyniki badań Piotr Brewiński.

Z kolei Paweł Sobkow, pracujący jako prezes BitBay, krajowej giełdy kryptowalut, uwypuklił opóźnienia naszych regulacji pod kątem rzeczywistości, w której pracują fintechy. Dokładnie w związku z tym chociażby BitBay wyprowadziła się na teren Malty, która słynie z dobrego otoczenia prawnego dla biznesmenów funkcjonujących w obszarze walut kryptograficznych – Będziemy potrzebować jasnych reguł dla tej branży. To warunek, by nasze fintechy mogły się rozwijać – podkreślił Sobkow. Do tego podkreślił, iż stan ten się poprawia. To między innymi przez stworzenie departamentu innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, na czele jakiego stanął Artur Granicki.

W okresie wiosennym była powołana również grupa robocza realizująca zadania z zakresu blockhain, jaka zrzesza zarówno pracowników administracji, najistotniejszych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, a także kilkadziesiąt graczy rynkowych.

Krajowe banki promują fintechy

Po jakiej stronie sporu opowiadają się lokalne banki? Czy są w stanie nadążyć za innowacjami technologicznymi w branży finansowej? Jak ocenił Brunon Bartkiewicz, zatrudniony jako prezes ING Banku Śląskiego, w branży absolutnie nie bywało tak tłoczno jak dzisiaj. – Konkurencyjne firmy naturalnie pojawiały się, jednak w tej chwili jest ich zdecydowanie więcej. Odnajdzie się jednak miejsce dla każdej firmy – ocenił Bartkiewicz.

Stwierdził również, iż zmienił się charakter koegzystencji sektora bankowego jak również fintechów. – Praktycznie kilka lat temu nowe przedsiębiorstwa patrzyły wilkiem na banki, traktując ich jak konkurencję w drodze do klientów. W tej chwili mnóstwo fintechów chce współpracować z instytucjami bankowymi – stwierdził. Pozostanie na rynku bez wsparcia to duże wyzwanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wejście do branży jak również stworzenie młodej firmy pozostaje naprawdę łatwe. Trudności zaczną się razem z próbą wykreowania wielkości. Za to utrzymanie jej stanowi wyzwanie.

Comments are closed.