Bardzo trudne życie narodowego fintechu. Tylko nieliczni są w stanie zarabiać.

Bardzo trudne życie narodowego fintechu. Tylko nieliczni są w stanie zarabiać.

Wyniki przeprowadzonych badań były omawiane”przedstawione w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzięło w tym spotkaniu udział 170 firm działających na rynku finansowym stosując innowacyjne technologie. O tym, z jakiego powodu lokalnym fintechom daleko do miana rekinów przedsiębiorczości, dyskutowano w trakcie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

W jaki sposób prezentuje się typowy statystyczny fintech? Jest to mała firma, składająca się głównie z mężczyzn. Prawdopodobnie pracuje w sektorze płatności i uzyskuje skromne jak na możliwości tego sektora wyniki dochodowe (do 5 mln zł). ogromna część podmiotów będzie skupiać się na polskim rynku. Tylko 15 proc. działa na terenie Ameryki Południowej jak również w Azji. Skąd pochodzi finansowanie? Więcej niż połowa firm bazuje na środkach osobistych, około 25 proc. dostaje finansowanie z funduszy VC, pozostali wspierają się aniołami biznesu. – Będziemy mieli jeszcze dużo do zrobienia – ocenił wyniki badań Piotr Brewiński.

Z kolei Paweł Sobkow, prezes BitBay, naszej giełdy walut kryptograficznych, uwypuklił zacofanie naszych przepisów pod kątem rzeczywistości, w jakiej działają fintechy. Właśnie dlatego m.in. giełda BitBay przeniosła się na teren Malty, jaka jest znana z dobrego otoczenia prawnego dla firm pracujących w obszarze walut kryptograficznych – Potrzebujemy przejrzystych reguł dla tej branży. Jest to warunek, aby krajowe fintechy miały chęć się rozwijać – ocenił Sobkow. Jednocześnie podkreślił, że kwestia ta się poprawia. Miało na to wpływ utworzenie oddziału innowacji finansowych FinTech przy KNF, na czele którego jest Artur Granicki.

Wiosną była powołana utworzona specjalna grupa do spraw blockhain, jaka zrzesza tak przedstawicieli administracji, najistotniejszych urzędów, NBP, jak również kilkadziesiąt graczy rynkowych.

Krajowe banki promują fintechy

Po której stronie tego sporu ustawiły się krajowe placówki bankowe? Czy nadążają za innowacjami technologicznymi w branży finansowej? Jak podkreślił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w branży nigdy nie było tak tłoczno jak dzisiaj. – Konkurencyjne podmioty zawsze powstawały, lecz w tej chwili jest ich znacznie więcej. Odnajdzie się jednakże miejsce dla każdego – zauważył Bartkiewicz.

Zaznaczył również, iż zmienił się charakter koegzystencji sektora bankowego i fintechów. – Jeszcze kilka lat temu nowe firmy patrzyły spode łba na banki, traktując ich identycznie jak konkurencję w drodze do klientów. Teraz mnóstwo fintechów planuje prowadzić kooperację z bankami – zakończył. Utrzymanie się na rynku samotnie to duże zadanie. Jak zaznaczył Bartkiewicz, wejście na rynek oraz stworzenie nowej firmy pozostaje naprawdę proste. Trudności zaczną się razem ze staraniami wykreowania skali. Natomiast podtrzymanie jej jest dużym problemem.

Comments are closed.